مروری بر زند

مهناز افشار، ۱ سال پیش از انقلاب ۵۷، در ۲۱ خرداد ۱۳۵۶ در تهران متولد شده است. او تا دبیرستان، خیال جدی برای بازیگری نداشت و حتی در رشته تجربی تحصیل کرد. پس از آن اما به سینما نزدیک شد، بر اساس علاقه‌اش، و با توجه به شرایطش، که زندگی در یک خانواده مذهبی مخالف حضور مهناز در فضای بازیگری بودند، به موسسه‌ای غیرانتفاعی رفت تا تدوین بیاموزد، اما پس از مدتی، در دوره‌های آموزشی حمید سمندریان، ثبت نام کرد.

حضور در آموزشگاه حمید سمندریان، او را به فضای بازیگری نزدیک کرد. یک سال پس از پیروزی سیدمحمدخاتمی و مشاهده تغییراتی در فضای سینما، که این بار ستاره‌ها کمتر در آن نفی می‌شدند، مهناز افشار در مجموعه‌ای تلویزیونی ایفای نقش کرد که راه او را به سینما نزدیک‌تر کرد. اولین سریال، گمشده نام داشت و پس از آن، او در نخستین فیلم سینمایی‌اش، دوستان، که با طراحی تبلیغاتی شبیه به فیلم فرندز، به سینماها راه یافت حضور پیدا کرد. کارگردان این فیلم سینمایی، علی شاه حاتمی بود. فیلم دوستان نتوانست، چندان بر شهرت او نقطه آغازی باشد. اما مهناز افشار ۲ سال بعد در فیلمی تازه بازی کرد که بدنامی و شهرت را با هم برایش ارمغان آورد: شور عشق.

زرشکی که رفت، طلایی که ماند

شور عشق فیلمی بود که نادر مقدس ساخت و اگرچه فیلم کم‌اهمیتی بود، دو ستاره به سینمای ایران معرفی کرد که بعدها به سلبریتی‌های تراز اول سینمای دهه‌های بعد تبدیل شدند: مهناز افشار و بهرام رادان. این فیلم، اگرچه بدترین فیلم سینمای ایران نیست، اما تنها فیلمی است که از لحاظ بد بودن، جایزه «زرشک طلایی» گرفته است. فیلم شور عشق، شهرتی نه چندان زیبا برای مهناز افشار ارمغان آورد که در زندگی او، تاثیرات مثبتی گذاشت.

شباهت به گوگوش، عامل شهرت مهناز افشار

درست در سال‌هایی که گوگوش، خواننده قدغن‌شده قدیمی، پس از دو دهه، ایران را به مقصد آمریکای شمالی ترک می‌کرد،‌ مهناز افشار، به عنوان کسی در اذهان معرفی می‌شد که شباهت زیادی با این خواننده دارد. دهه هشتاد که آغاز شد، او یکی از چهره‌های تاثیرگذار سینمای تجاری در ایران لقب گرفت و حتی یک فیلم در تاجیکستان، به نام «آموزگار» بازی کرد که ناصر سیداّف کارگردان آن بود.

ازدواج مهناز افشار، با چهره‌ای احمدی‌نژادی؟

یکی از پرانتقادترین رفتارهای مهناز افشار، در عرصه خصوصی او رخ داده است. او با یاسین رامین، ازدواج کرده است که فرزند محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی تندروی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره دوم ریاست‌جمهوری محمود احمدی نژاد بوده است. یاسین روابط و حقوق بین‌الملل خوانده است. اما در اقدامی عجیب، خبر پیچید که خطبه عقد آن‌ها را «اصلاح‌طلب» مشهور، رئیس‌جمهور اسبق، سیدمحمد خاتمی برایشان خوانده است. این موضوع باعث شد حاشیه‌ها به سرعت به رسانه‌ها برسد و حتی مادرِ همسرِ مهناز افشار، سوسن صفارودی، همسر محمدعلی رامین، واکنش نشان داد. خود محمدعلی رامین هم در گفتگویی با مجله صدا، می‌گوید که از آشنایی پسرش با مهناز افشار خبر نداشته و از او مشورتی نخواستند. بعد از اتحاد تصمیم نهایی و قبل از روز مراسم، به او اطلاع داده‌اند و جز تکرار «چند تذکر» برای پسرش حرفی نداشته است. او گفته «به عنوان یک پدر مسلمان حق دخالت نداشتم.» او که به مراسم ازدواج پسرش و مهناز افشار نرفته در توضیح دلیل این کار می‌گوید: «وظیفه‌ام حرمت‌گذاری به تصمیم پسرم بود، نه تبعیت از تصمیم و رفتار او.» او در همین مصاحبه، خاتمی، خطبه‌خوان عقد این ستاره سینما و پسرش را «یکی از چهار نفر اصلی سران فتنه ۸« می‌خواند و ادامه می‌دهد که «از محرک اصلی انتظار توبه نباید داشت اما هر یک توبه کند، به دست‌بوسی او خواهم رفت.»

همسر مهناز افشار، یاسین رامین، مفسد اقتصادی یا قربانی یک ماجرای حاشیه‌ای؟

یاسین رامین اما جدای از فرزند محمدعلی بودن، فعالیت‌هایی داشته که اینک برای خانواده افشار هم علاوه بر خانواده خود او دردسر آفریده است. یک وب‌سایت او را به «واردات شیر خشک فاسد به کشور» متهم کرد اما او با روزآنلاین گفتگویی انجام داد و گفت «نه تنها طرح ادعاهای کذب را محکوم می‌کنم بلکه در این مورد خاص، اگر توسط هر کسی شیرخشک فاسد به کشور وارد شده، از تمام مسئولین تقاضای رسیدگی فوری به این موضوع را دارم.» یاسین رامین همچنین گفت که «دردناک‌ترین بخش تمام این ماجراها همین بخش بود که همسرم را نیز به شدت متاثیر کرد. وقتی موج ادعاهایشان در این یک سال بی‌اثر ماند، تلاش کردند مردم ما را به چشم قاتل ببینند. تنها تجارت شیر خشکی که من کردم در همین هفته بوده که برای دختر خودم دو تا قوطی خریدم.»

خط‌قرمزهایی که یاسین رامین رد کرده است

یاسین می‌گوید که خط‌قرمزهایی را رد کرده است که حرف‌زدن از آن‌ها خودش خط قرمز است. او توضیح زیادی در این باره نمی‌دهد اما به روزآنلاین می‌گوید که وقتی به تو می‌گویند آقازاده خاص، یعنی از آن‌ها عبور کرده‌ای. سبک زندگی شما مهم است. باید اصولی را رعایت کنید که اگر نکنید حساسیت‌زاست. این ازدواج خودش یک خط قرمز بود. او ازدواجش با مهناز افشار را این طور شرح می‌دهد: «یعنی پیوند فردی از یک خاستگاه سیاسی نزدیک به حاکمیت با فردی که تعلق به یک خاستگاه اجتماعی و فرهنگی دارد. این پیوند برای فضای اجتماعی کشورمان ترکیب غریبی است. چنین چیزی هیچ گاه مطلوب کسی نبوده و پیش از این هم چنین چیزی نداشته‌ایم.» یاسین رامین می‌گوید که همه طیف‌های سیاسی چپ و راست، متفق القول بوده‌اند که باید با این پدیده به قول خودشان «الگوسازی»، «مبارزه» شود و در این میان هر کس به بهانه‌ای این زوج مشهور را هدف قرار داده است.

مهریه مهناز افشار، از شایعه تا واقعیت

مهریه ۲۲ میلیارد ومانی مهناز افشار شایعه بعدی بود. شایعه را برای اولین بار مرضیه برومند، کارگردان آثاری محبوب مثل خانه مادربزرگه و زی‌زی‌گولو مطرح کرد. مهناز درباره این ماجرا می‌گوید که همه شرط و شروط مطرح شده، کذب است و ۱۰ شاخه گل نرگس تمام مهریه اوست. یاسین رامین هم در این باره گفته است که خود مرضیه برومند هم عذرخواهی و تکذیب کرده‌اند. او گفته طرح چنین مهریه‌ای بیشتر شبیه طرح شراکت در یک تجارت است تا شراکت در زندگی. او در این گفتگو از لحن برخوردهای پدرش با روزنامه‌نگاران هم انتقاد کرده است. همچنین طرح موضوع هولوکاست از سوی پدرش برای اولین بار را رد می‌کند و می‌گوید در دولت‌های متعددی این موضوع سابقه داشته است. پدرش مبدع این طرح نبوده اما پیگیر آن بوده است.

یاسین رامین، می‌گوید به هیچ طیفی در سیاست نزدیک نیست چرا که اساسا «قائل به این نیستم که در ایران طیف فکری مشخص داریم.» او شغل خود را «فعالیت‌های بازرگانی و کمی فرهنگی» می‌داند.

یاسین رامین بیانیه‌ای در حواشی این ازدواج منتشر کرد که در خبرگزاری‌ها منتشر شد. او گفته بود که خوشحال هستم که بالاخره برای گردانندگان سایت های … و … این فرصت را فراهم کردم که با کینه ورزی نسبت به همسرم و جامعه هنرمندان، رویای قلبی خودشان را در قالب تیتر “شناسنامه آمریکایی حق مسلم فرزندان ماست” منتشر کنند و به تبلیغ گسترده آن بپردازند. یاسین رامین در حال حاضر به اتهاماتی در زندان به سر می‌برد.

حواشی تولد فرزند مهناز افشار: لیانا رامین

مهناز افشار، در سال ۱۳۹۴ دارای فرزندی می‌شود که لیانا نام می‌گیرد. لیانا پیش از به دنیا آمدن، روی جلد مجلات فشن می‌رود. از طریق عکسی از مهناز افشار باردار، که انتشار آن می‌تواند جسورانه محسوب شود. اما تولد لیانا هم خود، یک حاشیه تازه برای خانواده شد. او چهار خرداد سال ۹۴ در آلمان متولد می‌شود. اما شایعاتی مبنی بر مهاجرت مهناز افشار به آمریکا و پاسپورت آمریکایی فرزندش در خبرها می‌پیچد که البته تکذیب می‌شود. آلمان البته کشوری است که پدربزرگ پدری لیانا، رسالیانی در آن‌جا بوه و حتی یک سال زندان رفته است. محمدعلی رامین،‌ پدر شوهر مهناز افشار، فارغ‌التحصیل دوره تخصصی کالج، آموزش فنی حرفه‌ای از دانشگاه فنی کارلسروهه و دانشگاه فنی کلاوستال آلمان است. او سپس تحصیلات خود را در دانشگاه فنی کلاوستال آلمان تا مقطع دکترای مهندسی مکانیک عمومی ادامه می‌دهد اما در نهایت، به اتهام برخورد خشونت‌آمیز در یک گردهم‌آیی دانشجویی توسط پلیس آلمان دستگیر و در زندان براونشوایگ یک سال زندانی می‌شود و سپس از آلمان اخراج می‌شود. او آزادی‌اش به خاطر «تلاش‌های» دولت ایران می‌گوید و این‌که به خاطر این تلاش‌ها امکان تحصیل تا پایان مقطع را داشته است. حالا لیانا، نوه پسری او، در آلمان متولد می‌شود. اگر باید چند دولت می‌گذشت تا یاسین رامین چهره شود، یا سال‌ها بگذرد تا مهناز افشار بازیگر مشهوری باشد، اما لیانا، دختر آن‌ها، از بدو تولد، با حاشیه‌های زیادی مواجه شده است.

مهناز افشار اصلاح‌طلب است؟

خط و خطوط فکری مهناز افشار، چندان پررنگ نیست. او به ندرت چهره‌ای سیاسی بود، اما در اسفند ۹۴، در توییترش اعلام کرد که در انتخابات مجلس دهم به اصلاح‌طلبان رای می‌دهد. برخی معتقدند او از ابتدا به این طیف نزدیک بوده است. از دلایل آن، موفقیت سینمایی او در دوران اصلاحات می‌تواند باشد یا آن‌که به خطبه عقد آن‌ها اشاره می‌کنند، اما برخی دیگر هم از نوع نگارش توییت او، بر مرزبندی و حمایت مقطعی‌اش از اصلاح طلب‌ها سخن می‌گویند. او در توییت خود نوشته بود:

با تمام آن‌چه که مشخص است و من هم بهتر می‌دانم بهتر است که ….، من به لیست اصلاح‌طلبان رای می‌دهدم و امیدوارم آن‌چه که نباید نشود.

اما چیزی که مشخص است، او فعلا تا این انتخابات هوادار اصلاح‌طلبان بوده است. هواداری او نه از جنس پرچم‌تکانی‌های بهاره رهنما در بسیاری از مراسم‌های «اصلاح‌طلبانی» و نه از جنس حمایت‌های ستادی «باران کوثری» و دورتر، «پگاه آهنگرانی» بوده است. او نه یک فعال سیاسی انتخاباتی که یک دغدغه‌مند اجتماعی هم هست.

حمایت مهناز افشار از حضور زنان در ورزشگاه‌ها

حضور زنان در ورزشگاه‌ها، مطالبه‌ای رادیکال در میان اصلاح‌طلبان ستادی به حساب می‌آید اما در بهمن ۱۳۹۵، همزمان با دربی استقلال و پرسپولیس در تهران، او در توییترش می‌نویسد دربی ۸۴ هم بدون حضور ما برگزار می‌شود اما قطعا این قصه اینچنین نمی‌ماند.

مهناز افشار، دغدغه‌های دیگر

نگاهی به صفحات اجتماعی مهناز افشار به طور مشخص نشان می‌دهد که دغدغه‌هایی مثل کودکان کار، نه به خشونت علیه زنان، موضوع کولبری و مشکلات آن‌ها، صیادان اسیر ایرانی، شهناز اکملی، چهار هنرمند زندانی، هوای اهواز و البته موضوع ترند شدن آرش صادقی را دنبال کرده است. او از تنها هنرمندانی است که به دعوت گروه‌های اجتماعی به تشییع جنازه آتش‌نشینان پلاسکو می‌رود و عکسی از او در آن روز منتشر می‌شود. مدافع ترک سیگار است و روز دانشجو را تبریک می‌گوید. این‌ها همه مواردی است که بر مرزبندی او با جریانی که به نام اصلاحات مشهور شده است، صحه می‌گذارد. مین‌های زمینی کشف نشده هم او را تشویق می‌کند تا چنین موضوعاتی را برای مخاطبانش به اشتراک بگذارد.

مهناز افشار در شبکه‌های اجتماعی، نگاهی کمی

او علیرغم نداشتن جارو جنجال نزدیک به ۵ و نیم میلیون فالوور در اینستاگرام دارد که ۲ و نیم میلیون بیشتر از {{دنیا جهانبخت}} و بیش از ۴ برابر {{صدف طاهریان}}، بازیگر سابق و مدل امروز.

ایرانی مقیم {{ترکیه}} است. حتی ۲ و نیم میلیون فالوور بیشتر از {{امیرتتلو}} دارد. این افراد هر کدام از غول‌های اینستاگرام ایرانی محسوب می‌شوند اما مهناز افشار در حال حاضر از همه در جایگاه بالاتری قرار دارد. مهناز افشار در فیس‌بوک هم یک صفحه تایید شده (وریفاید) دارد که نزدیک به ۱ میلیون فالوور دارد. در توییتر هم ۶۶ هزار فالوور دارد که نسبت به این شبکه اجتماعی، عدد آبرومند و خوبی است، اگرچه به اندازه ۱۰۰ هزار نفر فالوور بازیگر جنجالی در توییتر، {{ترانه علیدوستی}} نیست.

جوایز مهناز افشار

او در زمینه سینمایی، ۸ جایزه گرفته است و یا برنده دیپلم افتخار شده است. بازیگر نقش اول زن را از انجمن منتقدان و جشنواره فجر برای فیلم‌های برف روی کاج‌ها، پل چوب و طبقه سوم، و همچنین از جشن دنیای تصویر برای طبقه سوم گرفته است و به عنوان مکمل زن هم برای فیلم‌های تسویه حساب، سعادت آباد دریافت کرده است.

فعالیت‌های اقتصادی مهناز افشار

از مهناز افشار فعالیت اقتصادی ای می‌توان سراغ گرفت که یک کنسرت بوده است. روزبه نعمت‌اللهی، برای کمک به زلزله‌زدگان آذربایجان، کنسرتی در برج میلاد،‌ در آبان ۱۳۹۱ برگزار کرد که تهیه‌کننده برنامه، مهناز افشار بود. جز این هنوز اثری از فعالیت‌های اقتصادی او دیده نشده است و همین یک برنامه هم نیتِ کمک‌ و خیریه داشته است.

One comment

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *